Vzťahy, alebo čo je podľa mňa zle.

Autor: Veronika Bačová | 14.5.2013 o 14:00 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  1020x

Ako si niekoho udržať:Naber si do oboch dlaní piesok. Jednu nechaj otvorenú. Druhú začni zatvárať. Čím viac stískaš, tým viac piesku sa z nej sype. Na otvorenej dlani zostáva všetok piesok. - z knihy Ľubošova finta, Boris Filan

 

Vzťahy. Najpredebatovanejšia téma, aká len môže byť. Každý z nás je v nejakom vzťahu s inou osobou. Či už sa jedná o rodinný, priateľský, pracovný, alebo milostný vzťah. Tieto riadky sa budú venovať poslednému typu vzťahov. Typu, o ktorom bolo napísaných nespočetne veľa kníh, článkov a taktiež mnoho natočených filmov. Každý chce nájsť svoju „spriaznenú“ dušu, s ktorou by strávil zvyšok svojho života a splodil malých krpcov, na ktorých by sa spoločne dívali ako rastú a prebíjajú sa životom. Kým nájdeme toho pravého tú pravú prelúskame sa rôznymi vzťahmi, čo je prirodzené a myslím si, že aj prospešné, lebo keby sme nezažili rôznorodé vzťahy s rôznymi ľuďmi, ako by sme vedeli, že on/ona je ten pravý/pravá?

 

Nechcem ani tak písať o tom, ako má vyzerať človek, s ktorým máme stráviť zvyšok svojho života, alebo ako by mal takýto vzťah prebiehať, pretože je to individuálne . Skôr by som chcela poukázať na to prečo najčastejšie vzťahy zlyhávajú. Nie som psychológ ani odborník na túto tému. Som obyčajný pozorovateľ, ktorý si nejaký ten vzťah prežil. Ale omnoho viac bolo takých, ktoré prežili moji blízki, môj brat J a podobne.

Prvý dôvod prečo vzťah stroskotá: „Sme odlišní, ale nám to nevadí. Veď protiklady sa priťahujú.“

Toto je omyl, s ktorým som sa neraz stretla. Zo začiatku vzťahu je všetko krásne, sladké, a aj tie najväčšie odlišnosti vám pripadajú byť roztomilé. Ale ja sa pýtam dokedy. Dokedy dokážete znášať človeka, ktorý sa od vás diametrálne odlišuje? Dokedy chcete žiť s niekým, s kým nemáte spoločné záľuby, takže vidina príjemne stráveného času, počas ktorého by boli obaja spokojní je mizivá, alebo s niekým, s kým nie ste povahovo podobní, takže vaše názory sú asi tak podobné ako zima a leto a rozhovory sa nezaobídu bez výmeny názorov? Ako dlho strpíte povaľača, ktorý nie je schopný si nájsť prácu, zatiaľ čo vy ste ambiciózna žena? Resp. naopak. Myslím si, že na detailoch ako je napríklad v zhodnutí sa na filme, alebo na jedle na večeru alebo o tom, kam a koľko sa investuje záleží. Som presvedčená o tom, že vzťahy ľudí, ktorí sú odlišní a v ničom si nie sú podobní z dlhodobého hľadiska nevydržia. Podotýkam z dlhodobého. A prečo potom ostávame v takom vzťahu? Prečo ho jednoducho neukončíme? Odpoveď je jednoduchá „Strach. Strach, ktorý je hlboko zakorenený  v každom človeku.“ Bojíme sa, že ak toho človeka opustíme ostaneme sami. Opak je pravdou. Ak sa vymaníme zo vzťahu, ktorý nemá nádej máme väčšiu šancu nájsť osobu, ktorá sa nám bude podobať a my budeme šťastnejší.

Taktiež psychológovia už to skúmali a tu je výsledok jednej štúdie, ktorá potvrdzuje moje presvedčenie:  Psychológ Zick Rubin a jeho kolegovia študovali po niekoľko rokov 202 párov, ktoré spolu chodili, aby zistili, ktoré zostali pohromade a ktoré sa rozpadli. Prišli na to, že páry, ktoré boli povahovo rôznorodé sa rozpadli rýchlejšie ako páry, kde sa partneri viac podobali. Partneri v 103 pároch, ktoré sa rozpadli, sa viac medzi sebou nezhodovali v hodnotách, postoji k sexu, v romantickej láske a náboženskej viere v porovnaní s 99 pármi, ktoré zostali spolu. Jedným riešením problému znášanlivosti je teda vyhľadávať partnera, ktorému sa sami charakterovo podobáme. - z knihy Evoluce touhy, David M. Buss

 

Druhý dôvod prečo vzťah stroskotá: „Môj muž by mal byť................. Žena môjho života by nemala............“

Áno sme ľudia. Áno radi snívame. A často snívame aj o svojom životnom partnerovi. Snívame o tom, aký by mal byť a aký by byť nemal. Ženy najčastejšie snívajú po mužovi, ktorý im bude venovať všetku svoju pozornosť, ktorý bude bez prestania pol hodiny počúvať ako sa cez deň mali, ktorý si úhľadne uprace svoje špinavé ponožky, ktorý nezabudne na žiaden dátum a ktorý bude vedieť, prečo sú teraz nahnevané, prečo smutné a podobne. Ale taký chlap neexistuje. Aspoň nie taký, ktorý by spĺňal každú jednu vec z dlhého zoznamu. A ak o takom niekto vie, sem s ním J

No a muži? Muži by chceli ženu, ktorá by udržiavala príbytok v čistote, ktorá by bola pravidelne naladená na sex, ktorá by s nemala svoje citové výlevy a mnoho iných. Je toho fúra. Ale čo je dôležitejšie musíme si uvedomiť, že dokonalý partner neexistuje. Neexistuje niekto kto by nemal svoje chyby. A to je na tom to krásne. Nik nie je dokonalý. A my sa musíme naučiť akceptovať druhého ak s ním chceme žiť. Netvrdím, že by partnerovi malo prejsť všetko, ale musíme si uvedomiť, že muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Ženy na otázku, čo ti je jednoducho odpovedajú „Nič.“ Ja zvyčajne pri zopakovaní otázku už odpoviem J a muži si tie špinavé ponožky neodpracú, pretože čakajú, že sa naučia mysľou presúvať predmety a tým aj ponožky.

Možno niekto povie, že druhý bod protirečí prvému. Nie je to celkom tak. Pretože v prvom som písala o tom, že dvaja ľudia by mali byť povahovo podobní a mali byť mať, čo to spoločné. Nikde sa nepíše, že vaša polovička by nemala mať chyby, ktoré by vám prekážali.

 

Posledný dôvod: „Buď to bude ako som povedal/a, alebo to nebude nijak.“

Kompromisy. Dôležitá vec v akomkoľvek vzťahu. V partnerskom je veľmi dôležité vedieť robiť kompromisy. Najideálnejšie je ak kompromis dokážu urobiť obe strany. Kto by chcel byť vo vzťahu, v ktorom je tým druhým dusený. Kto by chcel byť vo vzťahu, v ktorom sa musí podriaďovať tomu druhému? Asi nik z nás. Vo vzťahu, kde sú dvaja ľudia nemôže vládnuť len jeden. Buď to idú ruka v ruke spolu, alebo to fungovať nebude. Predstavte si modelovú situáciu: Máte partnera, s ktorým chcete stráviť nedeľné popoludnie, ale ten ma neodkladnú prácu, ktorá mu zaberie celé popoludnie a nezostane mu čas na vás. Tak máte na výber, buď sa pohádate a poviete ako veľmi s ním chcete byť, alebo to s rešpektom prijmete, vyslovíte poľutovanie a nájdete si iný program.  Následne budete očakávať kompromis od neho. Ak sa ho dočkáte nič sa nedeje ak nie, niekde asi bude chyba, ktorú je potrebné napraviť. Najhoršie čo môže vo vzťahu byť ak jeden je vyťažený povinnosťami a druhý nemá čo na práci a nudí sa. Ja osobne som zažila, keď dotyčný nedokázal pochopiť, že mám aj iné veci na práci, ako len tráviť čas s ním. Bol to des. Našťastie to je dávno za mnou ;)

 

Toto sú podľa mňa jedny z najdôležitejších veci, na ktorých vzťah dvoch ľudí stojí. Samozrejme, že láska je omnoho dôležitejšia, ale máloktorá láska vydrží, ak je narúšaná týmito troma aspektmi. Nevylučujem možnosť, že sa mýlim. Ale predsa len sami seba sa úprimne opýtajte, či by ste niečo z toho chceli tolerovať celý život.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?