Dôležité je neprestať sa pýtať

Autor: Veronika Bačová | 19.5.2013 o 22:24 | (upravené 19.5.2013 o 22:30) Karma článku: 5,56 | Prečítané:  612x

Poznáte to. V prednáškovej sále sa skoro hodinu a pol bez prestania ozýva hlas jednej osoby prechádzajúcej sa popred dataprojektor, na ktorom sa skoro každých desať sekúnd mení slajd obsypaný textom, a vy nie ste prakticky schopní opísať nič z toho. Hlas osoby, do ktorého sa miestami preplieta tichý šum znudených študentov. Realita vysokej školy. Temer každá prednáška sa končí rutinnou otázkou prednášajúceho: „Sú nejaké otázky? Pýtajte sa, na to tu som, aby som vám odpovedal.“ V tom sa prednáškovou sálou rozostrie mŕtve ticho. Nikto ani brvou nepohne, len aby to nevyzeralo, že sa chce niečo opýtať. Neverím, že zo skoro sto študentov nikoho nenapadne ani jedna otázka. Určite mnohým v hlavách víria otázky tikajúce sa prednášanej témy.

Albert Einstein raz povedal: „Dôležité je neprestať sa pýtať.“ Táto veta sa stala mojim krédom, ktorého sa držím. Celý tento rok som sa zaoberala otázkou prečo to tak je? Prečo ak máme možnosť pýtať sa kompetentných, tak sa nepýtame, ale radšej sa opýtame kamaráta? Odpoveď je banálna. Bojíme sa. Ale očho sa bojíme? Bojíme sa, že by nás naši spolužiaci vysmiali. Kto už by len chcel zažiť ten trápny pocit, keď sa celá trieda smeje? Asi nik. Bojíme sa, že by ten, koho sa pýtame nám neodpovedal, alebo nás odignoroval. Bojíme sa, že budeme vyzerať hlúpo.

No často jedna zodpovedaná otázka nám môže uľahčiť prácu. Jedna vyslovená otázka dokáže narobiť divy. Nie je jednoduchšie prekonať vlastný často neopodstatnený strach a opýtať sa, ako tápať v bludných myšlienkach? Nie je jednoduchšie dostať odpoveď od kompetentnej osoby, ktorá nám dokáže pomôcť ako od niekoho, kto má len nejaké dohady? Tak ako v škole, tak aj v iných oblastiach života sú otázky dôležité, ako práca či súkromie. Neraz vyslovená otázka predíde zbytočným nezhodám a život je jednoduchší. :)

„Nik z neba múdry nespadol,“ opotrebovaná, ale pravdivá veta. Ja vždy vravím, „nie je dôležité všetko vedieť, ale nájsť ľudí, ktorí to vedia a pomôžu ti.“ :)

Preto vždy ak máte otázky, pýtajte sa. Nebojte sa a opýtajte sa. Veď čo za to dáte, keď sa opýtate? Nič. Nič tým nestratíte a často tým, len získate.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?